Dietetyk Kraków

W Harmony Medical w Krakowie oferujemy kompleksową opiekę dietetyka. Dietetyk to specjalista posiadający wiedzę z zakresu żywienia człowieka. Nasi dietetycy zapewniają wsparcie stacjonarnie, telefonicznie oraz online. Konsultacje dietetyczne odbywają się stacjonarnie w gabinecie dietetycznym mieszczącym się w siedzibie Harmony Medical w Krakowie ul Lubelska 16-18/Lu9. Oferujemy także telefoniczne oraz online konsultacje dietetyczne.

Co warto wiedzieć przed wizytą u dietetyka?

Przed Tobą pierwsza wizyta i nie wiesz czego się spodziewać? Jak się przygotować do spotkania? Co powiedzieć podczas wywiadu dietetycznego? A może zastanawiasz się nad wizytą u dietetyka i nie wiesz czy warto? W jakich przypadkach lub problemach pomaga dietetyk?

 

Kiedy warto zgłosić się do dietetyka?

Większość osób kojarzy wizyty u dietetyka głównie z odchudzaniem. To nie jedyna sytuacja, w której dietetyk może nam pomóc. Zdiagnozowane choroby metaboliczne oraz autoimmunologiczne, czynnościowe choroby przewodu pokarmowego (zaparcia, biegunki, dysbioza, SIBO), problemy hormonalne, stwierdzone niedobory czy niedowaga – w tych przypadkach również warto skorzystać z pomocy i rad dietetyka.

Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka?

Na pierwszej wizycie dietetyk zbiera dokładny wywiad żywieniowy oraz dokonuje badania składu ciała. Potrzebne są informacje dotyczące zdiagnozowanych chorób, alergii, przyjmowanych leków i suplementów. Jednocześnie warto podać szczegóły dotyczące naszego trybu życia, pracy, aktywności fizycznej oraz ewentualnych wcześniejszych prób odchudzania. Dietetyk powinien wiedzieć również jakich produktów nie lubimy. Dodatkowo można podać preferowane produkty oraz formy posiłków. Jednocześnie możemy określić jakim dysponujemy budżetem na zakup produktów spożywczych. Czasem jakieś informacje mogą nam umknąć, dlatego przed wizytą w naszym centrum należy wypełnić ankietę żywieniową, dzienniczek żywieniowy (do pobrania w zakładce umów wizytę =>przygotowanie do wizyty)  co pozwoli na optymalne wykorzystanie czasu wizyty i umożliwi dobranie odpowiednich parametrów diety oraz przygotowanego jadłospisu.

Dietetyk w Krakowie – W czym możemy pomóc? Jak wyglądają wizyty kontrolne

Na wizycie kontrolnej rozmawiacie o stopniu i efektach wprowadzonych zmian i ich wpływie na Twoje samopoczucie. Omawiacie ewentualne trudności/przeszkody w realizacji zaleceń. Jest wykonywane kontrolne badanie składu ciała. Dostaniesz kolejne wskazówki, jak zamieniać produkty, jak je komponować, jak i w jakich porcjach wprowadzać nowe produkty. Jak zorganizować żywienie na wakacjach, w trakcie świąt i różnych spotkań/imprez.

Co zrobić gdy porcje posiłków są zbyt duże?

Pamiętaj, że dietetyk dobiera kaloryczność jadłospisu do Twojego trybu życia oraz parametrów ciała. Pozwala to na pokrycie potrzeb organizmu oraz dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych, witamin i makroskładników. Samodzielne modyfikacje posiłków mogą zmniejszać efektywność diety. Z tego względu nie należy samodzielnie zmniejszać porcji lub poszczególnych produktów. W pierwszej kolejności należy skonsultować się z naszym dietetykiem i omówić ewentualne zmiany jadłospisu. Podobnie należy postępować w przypadku jakichkolwiek innych wątpliwości dotyczących otrzymanej diety.