Psychodietetyka Kraków/ Diet Coaching

Odchudzanie zaczyna się w głowie.

Trzeba zidentyfikować przyczyny i powody dla których podjadamy, nauczyć się rozróżniać czy kieruje nami głód (podłoże fizjologiczne), czy apetyt (podłoże emocjonalne). Często bowiem zajadamy napięcie, rozładowujemy stres, czy sięgamy po jedzenie pod wpływem emocji – czy to negatywnych, czy pozytywnych. Istnieje wiele zależności między naszymi myślami, przekonaniami, a tym jak traktujemy swoje ciało, co i kiedy jemy, oraz jak to się przekłada na naszą masę ciała, a  w konsekwencji na nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne.

Psychodietetyk pomaga znaleźć i podtrzymać wewnętrzną motywację, ustalić indywidualny cel i plan postępowania, wspiera pacjenta w trudnych momentach, w chwilach zniechęcenia i zwątpienia.

Pomaga wyznaczyć plan działania oparty o metodę małych kroków, realistyczny cel, możliwy do realizacji w określonym czasie. Źle zdefiniowany cel, czyli np. zbyt ambitny, z założeniem zbyt szybkiej realizacji, to narażanie siebie na poczucie porażki, utratę wiary w swoje możliwości, a w efekcie rezygnację i brak możliwości powodzenia.

Psychodietetyk nauczy Cię dokonywać właściwych wyborów żywieniowych,  będzie pracował nad umiejętnością asertywnego odmawiania (np. słodyczy) bez konieczności tłumaczenia się.

Wskaże sposoby radzenia sobie z apetytem, oraz metody rozładowywania stresu i napięcia.

Praca psychodietetyczna w dużej mierze skupia się na Twoich myślach i emocjach. One wzajemnie na siebie oddziaływują: jesteś smutny, masz tendencję do negatywnego myślenia o sobie. To budzi napięcie, które najłatwiej i najszybciej zredukować sięgając po jedzenie. W ten sposób wpadasz w błędne  koło. Psychodietetyk pomoże Ci odnaleźć wewnętrzne zasoby i umiejętności, które wzmocnią Twoje poczucie wartości i sprawczości.

Samemu jest czasem trudno, popatrzeć na siebie w sposób obiektywny, zobaczyć swój potencjał i pozytywne cechy. Trudno jest zobaczyć siebie samego i świat z innej perspektywy niż swoja własna.  Dlatego obecność w procesie leczenia otyłości, życzliwej, wspierającej osoby jest bardzo pomocne.

 

Cały nasz zespół stara się wspierać i mobilizować pacjenta w procesie redukcji masy ciała. Jednak psychodietetyk jest tą osobą, która ma  w tym zakresie największe doświadczenie i umiejętności, a cały czas wizyty jest przeznaczony na to, aby wykorzystać pozytywny potencjał oddziaływań psychologicznych i dać Ci jak największe wsparcie.