Dieta w zaparciach
Jeśli cierpisz na zaparcia konieczna będzie zmiana dotychczasowego sposobu żywienia. W przeciwnym razie problem będzie nawracał. Co należy jeść w przypadku zaparć? Jakie produkty są najlepsze, a jakich unikać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Przyczyny zaparć
Według definicji zaparcia stwierdza się, jeśli liczba wypróżnień w ciągu tygodnia spada poniżej 3 razy i jednocześnie odczuwalny jest dyskomfort lub ból podczas wizyty w toalecie. Osoby z zaparciami często mają uczucie niepełnego wypróżnienia, a stolce są twarde co powoduje ból. Każdy przypadek warto jednak rozpatrywać indywidualnie i wziąć pod uwagę różnicę w zwyczajowej ilości wypróżnień a aktualnej.
Wyróżnia się kilka przyczyn zaparć:
- nieprawidłowa dieta (bogata w cukier oraz tłuszcze i jednocześnie uboga w błonnik),
- niska aktywność fizyczna lub jej brak,
- nieprawidłowe nawodnienie,
- życie „w ciągłym biegu”,
- stres,
- częste podróże,
- blokada psychiczna i niechęć do korzystania z publicznych toalet,
- palenie papierosów,
- nadużywanie alkoholu,
- przyjmowanie niektórych leków (opioidów, trójpierścieniowych leków antydepresyjnych, przeciwdrgawkowych, przeciwnadciśnieniowych, antycholinergicznych, dopaminergicznych, preparatów żelaza,
- nadużywanie preparatów przeczyszczających,
- choroby układu pokarmowego,
- nieprawidłowości anatomiczne w przewodzie pokarmowym.
Zalecenia żywieniowe w zaparciach
- Najważniejszym zaleceniem w przypadku problemów z wypróżnieniem, jest modyfikacja diety polegająca na zwiększeniu ilość błonnika pokarmowego. Dlaczego? Wynika to z jego właściwości chłonących wodę oraz pobudzających fermentację. Powoduje to zwiększenie masy stolca oraz nasilenie ruchów perystaltycznych jelita, co ułatwia prawidłowe wypróżnienie.Zgodnie z wytycznymi, ilość błonnika w codziennej diecie osoby dorosłej, powinna wynosić minimum 25 g. W przypadku młodzieży i dzieci powyżej 10 roku życia rekomendowana ilość to 19-25 g.
Jeśli dotychczasowa dieta była uboga w błonnik, zwiększanie jego ilości powinno być stopniowe, by uniknąć dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
- Wraz ze zwiększeniem ilości błonnika w pożywieniu, konieczne jest zwiększenie ilości wypijanej wody do minimum 2,5l. Jak zostało wspomniane wyżej, błonnik wiąże wodę w jelitach – dlatego jeśli nie będziemy się odpowiednio nawadniać, możemy dodatkowo pogłębić problem z zaparciami. Z tego względu, bardzo istotne jest zwracanie uwagi na obydwa, wyżej wymienione aspekty.
Wśród wypijanych napojów, warto uwzględnić wodę wysokozmineralizowaną, bogatą w magnez, gdyż wpływa on korzystnie na konsystencję stolca i przyspiesza perystaltykę jelit.
- Zwiększ ilość warzyw i owoców w swojej diecie do minimum 400 g dziennie. Najlepiej, by były one jedzone na surowo i jeśli jest to możliwe, ze skórką, by maksymalnie zwiększyć ilość błonnika.
Suszone owoce należy spożywać z umiarem, ze względu na wysoką kaloryczność. Z kolei soki, nektary i napoje, które nie zawierają błonnika, lepiej zamienić na koktajl lub smoothie.
W przypadku warzyw, rekomenduje się jak najkrótszą obróbkę termiczną i unikanie rozgotowywania. Warto regularnie sięgać również po kiszonki, które korzystnie wpływają na mikrobiom jelit.
Istotny jest stosunek ilości warzyw do owoców. Zgodnie z zaleceniami, warzywa powinny stanowić większą część podanej wyżej gramatury. - Do przygotowania posiłków, sięgaj po pełnoziarniste produkty zbożowe. Oprócz pieczywa razowego, do tej grupy zalicza się makaron, mąkę, płatki zbożowe, otręby, ryż brązowy oraz grube kasze (gryczana, pęczak).
- Zwiększ ilość spożywanych nasion roślin strączkowych. W przypadku problemów z zaparciami, powinny pojawiać się w diecie minimum 1 raz w tygodniu. Jeśli do tej pory nie występowały one w naszej diecie, ich porcję należy zwiększać stopniowo.
- Jedz regularnie orzechy, nasiona i pestki. Zawierają one znaczne ilości błonnika, a przy okazji urozmaicą posiłki. Można je dodawać do owsianek, koktajli, sałatek, zup, past do pieczywa czy przekąsek.
- W miarę możliwości ogranicz spożycie produktów będących źródłem cukrów prostych (cukier, miód, słodycze, cukierki, ciasta, ciasteczka, batony, lody, sorbety, dżemy, marmolady) i tłuszczów (masło, twarda margaryna, tłuste mięsa, fast food, panierowane i smażone produkty, tłuste sosy). Udowodniono, że produkty te spowalniają pracę przewodu pokarmowego i mogą nasilać wzdęcia oraz uczucie dyskomfortu.
- Oprócz zmiany diety, zadbaj o regularną aktywność fizyczną. Już nawet 30 minut ruchu, wspiera perystaltykę jelit. Nie musi to być wymagający wysiłek fizyczny – wystarczy spacer, szybki marsz czy wybieranie schodów zamiast windy.
Błonnik i jego rodzaje
Błonnik, nazywany jest również włóknem pokarmowym i występuje w produktach roślinnych. Zalicza się go do węglowodanów złożonych (polisacharydów). W przewodzie pokarmowym człowieka nie jest trawiony ani wchłaniany. Jednocześnie, ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych – usprawnia pasaż jelitowy, nasila fermentację w jelicie, zwiększa uczucie sytości, reguluje glikemię oraz poprawia parametry gospodarki lipidowej.
Wyróżnia się dwie frakcje błonnika pokarmowego: rozpuszczalną i nierozpuszczalną. Każda z nich ma inne funkcje w przypadku zaparć. Frakcja rozpuszczalna wiąże wodę, wydłuża czas pasażu jelitowego i ułatwia wypróżnienie. Z kolei błonnik nierozpuszczalny zwiększa masę stolca oraz podrażnia ściany jelita, co nasila ruchy robaczkowe i poprawia perystaltykę.
Do błonnika rozpuszczalnego zalicza się:
- betaglukany,
- pektyny,
- gumy,
- śluzy roślinne,
- niektóre obojętne hemicelulozy.
Występuje on w:
- produktach owsianych i jęczmiennych,
- warzywach (marchew, bakłażan, kapusta, brukselka, pietruszka, brokuły, cebula),
- owocach (gruszki, jabłka, cytrusy, nektarynki, brzoskwinie, daktyle, figi, śliwki, truskawki, jagody),
- strączkach (bób, soczewica, ciecierzyca, fasola, groch),
- nasionach (siemię lniane, chia),
Do błonnika nierozpuszczalnego zalicza się:
- celulozę,
- ligniny,
- niektóre hemicelulozy (ekstrahowane z roztworów kwaśnych).
Występuje on w:
- w produktach pełnoziarnistych (pieczywo razowe, płatki owsiane, żytnie, gryczane, otręby owsiane i pszenne, kasza gryczana, jęczmienna, jaglana, ryż brązowy),
- warzywach (kapusta, pomidor, szpinak, zielony groszek),
- owocach (agrest, czarna porzeczka, maliny),
- nasionach (słonecznik, sezam, pestki dyni).
Zaparcia mogą dotknąć każdego, dlatego ważne jest, by wiedzieć jaka jest ich przyczyna oraz jak im zapobiegać. Jednym z elementów profilaktyki zaparć jest dieta bogata w błonnik.
Bibliografia:
- Bharucha A.E., Lacy B.E.: Mechanisms, evaluation, and management of chronic constipation. Gastroenterology, 2020, 158(5): 1232-1249.
- Włodarek D., Lange E. (red.): Współczesna dietoterapia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2022.
- Van Der Schoot A, Katsirma Z, Whelan K, Dimidi E. Systematic review and meta-analysis: Foods, drinks and diets and their effect on chronic constipation in adults. Aliment Pharmacol Ther. 2023 Oct 31. doi: 10.1111/apt.17782. Epub ahead of print. PMID: 37905980.