Cukrzyca ciążowa Kraków 

Cukrzyca ciążowa dotyczy 2-12% kobiet w ciąży. Jest najczęściej przejściowym zaburzeniem metabolizmu glukozy, związanym z diabetogennym wpływem hormonów.  

Rozpoznajemy ją na podstawie testu obciążenia 75g glukozy, w przypadku, gdy chociaż jedna wartość w teście jest przekroczona. Test należy wykonać między 24 a 28 tygodniem ciąży u kobiet bez czynników ryzyka cukrzycy ciążowej, jeśli cukier na początku ciąży był w normie (<92mg/dl). U tych, u których występują czynnika ryzyka, test należy wykonać od razu po rozpoznaniu ciąży. Zatem, jeśli przekroczyłaś 35-ty rok życia, masz dodatni wywiad rodzinny w kierunku cukrzycy, stwierdzono u Ciebie zespół policystycznych jajników, nadwagę lub otyłość, nadciśnienie tętnicze, miałaś już rozpoznaną cukrzycę ciążową, urodziłaś dziecko ważące powyżej 4kg lub z wadą rozwojową – jesteś w grupie ryzyka.  

cukrzyca ciążowa kraków

Jak leczymy cukrzycę ciążową?

W gabinecie jestem przygotowana na wszystkie okoliczności;-) Na pierwszej wizycie pacjentka zostaje zaopatrzona w odpowiedni glukometr z kompletem odpowiednich materiałów edukacyjnych oraz niezbędną wiedzę, jak się do tego wszystkiego zabrać.  Dużą wagę przywiązuję do szkolenia z zasad żywienia w cukrzycy ciążowej, bo to w końcu podstawa leczenia. 

Bardzo istotny jest rozkład posiłków w ciągu dnia i węglowodanów w poszczególnych posiłkach, bo to od nich zależy bezpośrednio stężenie cukru we krwi. Ustalenie prawidłowej dobowej kaloryczności ma zapewnić prawidłowy przyrost masy ciała ciężarnej i jej dziecka.  

Między pierwszą a drugą wizytą, proszę o prowadzenie dzienniczka żywieniowego. Upewniam się w ten sposób, że ciężarna prawidłowo zrozumiała zalecenia żywieniowe, a prawidłowe wartości glikemii idą w parze z różnorodną, pełną wartości odżywczych i witamin dietą. Na podstawie dzienniczka łatwiej wytłumaczyć, dlaczego cukry gdzieś nieoczekiwanie skoczyły w górę, jak można temu zapobiec w przyszłości, czym podmienić „winne” produkty. Mam wtedy możliwość zorientowania się, czy w celu poprawy wartości glikemii, możemy poprzerzucać węglowodany pomiędzy posiłkami.  

Jeśli zastosowanie zasad diety cukrzycowej nie wystarcza do osiągnięcia pełnego wyrównania glikemii, to należy wdrożyć insulinoterapię. Nie mamy w tej chwili możliwości leczenia cukrzycy ciążowej lekami doustnymi. Musimy mieć 100-procentową pewność, że zastosowane leczenie będzie bezpieczne dla Twojego dziecka. Taką pewność, mamy właśnie przy stosowaniu insuliny. Rodzaj insuliny, jej dawka i pora podania, zależą od tego, z którymi cukrami mamy problem. Osiągnięcie prawidłowego poziomu glikemii jest bardzo ważne, aby zapobiec powikłaniom niewyrównanej cukrzycy 

Na wizycie wszystko dokładnie tłumaczę i pokazuję, jak używać wstrzykiwacza do insuliny, jak modyfikować dawki, wydaję materiały edukacyjne dotyczące insulinoterapii. W przypadku telekonsultacji, wszystkie materiały wysyłam mailem. 

Na wizytach w Krakowie odpowiadam na wszystkie pytania…dlatego pierwsza wizyta trwa aż godzinę, kolejne do 30 minut. Tutaj nie ma miejsca na pomyłki i niedomówienia!