Osoby z chorobą Hashimoto obciążone są większym ryzykiem występowania innych chorób autoimmunologicznych, w tym celiakii. Szacuje się, że 2-5% osób dorosłych w tej grupie ma celiakię. Zatem w tej grupie osób, diagnostyka jest szczególnie ważna.
Badania w kierunku celiakii należy wykonać u osób, które:
- mają klasyczne objawy choroby trzewnej (m.in. biegunka, anemia, niedożywienie),
- mają niespecyficzne objawy sugerujące możliwość choroby trzewnej (wzdęcia, zaparcia),
- mają zaburzenia mogące wskazywać na współistnienie celiakii (m.in. niedokrwistość, bezpłodność, poronienia),
- mają duże zapotrzebowanie na tyroksynę (np. szczupła osoba wymagająca podawania 200 ug tyroksyny),
- chorują na inne choroby autoimmunologiczne (np. cukrzyca typu 1, choroba Adisona – Biermera, bielactwo, łuszczyca, łysienie plackowate),
- mają dodatni wywiad rodzinny (np. celiakia u rodziców, rodzeństwa)
U osób z choroba Hashimoto i współistniejącą celiakią, po wprowadzeniu diety bezglutenowej obserwowano:
- zmniejszenie liczby przeciwciał
- normalizację subklinicznej niedoczynności tarczycy
- redukcja objawów niedoczynności tarczycy
- zmniejszenie dawek L-tyroksyny
Natomiast nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych, że dieta bezglutenowa ma korzystny wpływ na przebieg choroby Hashimoto u osób BEZ celiakii. Niemniej jednak część osób na diecie bezglutenowej odczuwa znaczącą poprawę samopoczucia.
Zatem można rozważyć wprowadzenie diety bezglutenowej, w przypadku gdy typowe zalecenia nie przynoszą pożądanych rezultatów, konieczne po konsultacji z dietetykiem. Odstawić gluten na około 2 tygodnie i sprawdzić czy dojdzie do złagodzenia objawów.
Zawsze należy pamiętać, że:
- w każdym przypadku wdrożenia diety bezglutenowej, konieczne jest wcześniejsze wykluczenie celiakii, ponieważ w czasie stosowania tej diety diagnostyka nie jest możliwa.
- jeśli dieta bezglutenowa, to na 100%. Jest to dieta bardzo kłopotliwa, bo gluten w małych ilościach znajduje się prawie wszędzie.
- wykluczenie glutenu pociąga za sobą wyeliminowanie z diety produktów bogatych w witaminy z grupy B i magnez. Zamiana pełnoziarnistych produktów zbożowych na produkty bezglutenowe często wiąże się ze zmniejszeniem błonnika w diecie, wzrostem ilości nasyconych kwasów tłuszczowych.
- jeśli Twoja dieta jest źle zbilansowana, to po wykluczeniu glutenu nie stanie się wcale lepsza. Kiedy z diety wyklucza się cokolwiek, trzeba znaleźć odpowiedni zastępnik, warto więc w takim przypadku skorzystać z pomocy specjalisty.