Druga połowa XX wieku przyniosła ogromny postęp w zakresie rozwoju nauk łączących zagadnienia z obszaru żywienia i genetyki. Nutrigenomika, nutrigenetyka i metabolomika – dają coraz szerszy wgląd w funkcjonowanie ludzkiego organizmu na poziomie komórkowym, odkrywają podatność na określone interwencje żywieniowe, zależne od osobniczych różnic genetycznych.
Nutrigenomika zajmuje się badaniem związku między dietą a genami, mechanizmami w jaki sposób składniki odżywcze wpływają na nasze zdrowie.
Nutrigenetyka zajmuje się badaniem zmienności genetycznej i predyspozycjami do występowania określonych chorób związanych z dietą. W zależności od posiadanych polimorfizmów różnych genów, możemy różnie odpowiadać na bioaktywne składniki żywności.
Metabolomika zajmuje się badaniem i analizą metabolitów w komórkach i tkankach żywych organizmów.
W naszym Centrum można wykonać badanie genetyczne iGenesis, które zostało opracowane przez naukowców z uniwersytetów w Miami, Bolonii, Ferrarze, Mediolanie i Modenie. Jest ono przeprowadzane w certyfikowanym według najwyższych standardów UE, włoskim laboratorium NGB Genetics przez diagnostów laboratoryjnych specjalizujących się w nutrigenomice i nutrigenetyce. Polega ono na sekwencjonowaniu pełnego genomu, i badaniu ponad 100 polimorfizmów różnych genów). Badanie iGenesis wykonuje się tylko raz, a wynik nie ulega przeterminowaniu, gdyż nasze DNA pozostaje niezmienne do końca życia.
Takie badanie pozwala na określenie indywidualnego profilu żywieniowego i przygotowanie najbardziej spersonalizowanych zaleceń, jakie można sobie tylko wyobrazić.
To nie oznacza, że wszystkie dotychczasowe, standardowe zalecenia dietetyczne, zostaną zmienione o 180 stopni. To oznacza, że możemy te zalecenia, jeszcze bardziej dopasować i uzupełnić o dobraną indywidualnie suplementację, jeśli wiadomo, że Twój organizm ma problemy z przyswajaniem pewnych substancji, minerałów czy witamin.
Nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania badania, ponieważ wynik nie jest zależny od obecnego stanu pacjenta. Wynik badania zawiera obszerny, ok. 60-stronicowy raport oraz indywidualne wskazówki żywieniowe dla każdego pacjenta.
W cenę badania wliczona jest także konsultacja z lekarzem/dietetykiem, podczas której dokładnie omawiane są wyniki badania i zalecenia żywieniowe.
Dokładniej o badaniu w zakładce dietoterapia.